Vadžrajóg

Zloženie: Withania somnifera, Smilax zeylanica (obr.) , Cyperus rotundus, Zingiber officinaleis, Tinospora cordifolia, Allium sativum L.

Zmes bylín, ktorá uvoľňuje bolesti kĺbov, kostí, šliach a väzov a pomáha pri artróze, artritis, osteo artritis a iných zápalových a nezápalových problémoch kĺbov. Základná zložka zmesi, Withania somnifera, nazývaná i Ašvagánda, sa používa v tradičnej indickej medicíne už 4000 rokov. Protizápalové účinky Ašvagandy sa využívajú pri reumatických chorobách, zápaloch spojivového a svalového tkaniva, kože a slizníc. Ašvaganda má perspektívu aj v oblasti športovej medicíny. Urýchľuje regeneráciu a tlmí mikrozápaly v presilených svaloch. K hlavným účinným látkam ašvagandy patrí tzv. withanolidy, látky steroidného charakteru, laktony, tropanové alkaloidy, glykosidy, voľne aminokyseliny – napr. kyselinu glutamovú, kys. asparagovú, glycín, alanín, prolín, tryptofan a cystín, ako i hojnosť minerálnych látok, z ktorých najdôležitejšie je biologicky veľmi dobre dostupné železo. Antioxidačné pôsobenie ašvagandy je založené na neutralizácii voľných radikálov, ktoré sa pohybujú v ľudskom tele a tým chráni bunky organizmu pred ich negatívnym vplyvom.

Z preukázaných klinických účinkov je známe, že rastlina ašvaganda pôsobí ako harmonizér ženšenového typu s posilňujúcimi a tonizačními účinkami, ďalej ako sedatívum, prostriedok protizápalový a imunomodulátor, podporujúci vlastné obranné sily organizmu. Ako adaptogén zjednodušuje prispôsobenie organizmu v ťažkých situáciách a zvyšuje odolnosť proti fyzickému a psychickému stresu.

Ďalšia zložka zmesi, Cyperus rotundus nazývaná i Nagar motha, sa používa pri liečbe dny a reumatizmu. Je bohatým zdrojom minerálov Cu, Mg, Mn a Ni. Podporuje trávenie a pôsobí protizápalovo.

Smilax zeylanica je u nás známa ako žindava európska. Žindava znamená „zdravý“. Je známa pre svoje protizápalové účinky. Indické liečiteľstvo ju preto využíva k liečbe artritídy. Je tiež bohatým zdrojom minerálnych látok (kremičitany a vápnik), obsahuje horčiny, vitamín C a silice.

Liečebné využitie Zingiber officinaleis, teda zázvoru sa datuje niekoľko storočí pred naším letopočtom. Zázvor je v prvom rade známy ako tráviace tonikum, ale zároveň pôsobí i pri reumatických problémoch. Ďalšou zložkou zmesi je Allium sativum L., cesnak. Jeho základnou účinnou látkou je alicín. Obsahuje vitamín B, flavonoidy, enzými a minerály. Je známy pre celé spektrum liečebných účinkov na ľudský organizmus. Pôsobí protizápalovo, antibakteriálne, antivírusovo ako antioxidant. Zvlášť dôležitou zložkou bylinnej zmesi je Tinospora cordifolia, známa ako Amrit alebo Nektár nesmrteľnosti. Predstavuje liek číslo jedna pri liečbe dny a reumatických ochorení čo súvisí s jeho pozitívnym účinkom na trávenie a pri prekyslení organizmu.

Kombináciou uvedených bylín vzniká bylinná zmes napomáhajúca pri liečbe rôznych reumatických ochorení.

Spôsob úpravy a dávkovanie: čajovú lyžičku nasypeme do 1/2 litra vody, varíme 10 minút, necháme lúhovať ďalších 3-5 minút, potom zliať. Zmes užívame minimálne 2 týždne pri prevencii, a pri závažnejších problémoch dlhodobo.

50g     5eur