Sudaršan

Zloženie: Bergenia ligulata (na obr.), Tinospora cordifolia, Tribulus terrestris

Sudaršan predstavuje zmes ajurvédských bylín s blahodarným účinkom na pečeň a obličky. Pôsobí močopudne a posilňujúco. Používa sa pri problémoch s močovými kameňmi, pri cukrovke, kašli, astme, srdcových ochoreniach, nervových problémoch, ochoreniach maternice a pri neplodnosti. Podľa Čínskej medicíny má harmonizuje pečeň, odstraňuje nadúvanie, čistí pľúca, harmonizuje vlhkosť a stimuluje krvnú cirkuláciu.

Bergenia ligulata je známa v Indii i pod názvom Pasanabheda, čo znamená doslovne- ten kto rozbíja kamene. Využíva sa teda hlavne pre jeho vplyv na močové cesty a zvlášť pri ochoreniach súvisiacich s kameňmi v močových cestách. Je účinný i pri zápaloch močových ciest sprevádzaných pálením pri močení. Je nápomocný i pri ženských problémoch ako leukorhea a dysmenorhea, pri hnačke, hemeroidoch, ochoreniach sleziny, zbavuje dýchacie cesty hlienu a napomáha pri vykašliavaní. Pri liečbe močových ciest sa kombinuje s Tinospora cordifolia a Tribulus terrestris.

Tinospora cordifolia je v ayurvedskych textoch nazývaná ako Amrita, alebo Nektár nesmrteľnosti. Nazýva sa i Guduci, čo v preklade znamená: ten kto chráni. Pôsobí totiž na všetky tkanivá tela. Ovplyvňuje pozitívne imunitný systém a udržiava v harmónii jednotlivé orgány. Zlepšuje pamäť, mladistvý vzhľad pleti, lesk pokožky. Priaznivo pôsobí na tráviaci systém, pri bolestiach, kolitíde, prekyslení, nadmernom smäde, nedostatku chuti do jedla, zvracaní, hepatitíde a poruchách pečene. Predstavuje liek číslo jedna pri liečbe dny a reumatických ochorení. Je účinný i pri liečbe diabetes, anémii, srdcovej slabosti. Odporúča sa pri celkovom oslabení organizmu. Používa sa pri liečbe hemeroidov a pri svrbení kože.

Tribulus terrestris sa už 5000 rokov používa k zvýšeniu hormonálnej produkcii mužov i žien. Má výrazné účinky pri liečbe pohlavných a reprodukčných porúch. Zvyšuje hladinu testosterónu u mužov až o 30%, zlepšuje náladu a sebadôveru. U žien zvyšuje hladinu estrogénu, čo sa terapeuticky využíva v období menopauzy k utlmeniu nepríjemných prejavov. Zvyšuje fyzickú i psychickú výkonnosť, nazýva sa i zelená viagra. V Indii a Číne je však známy pre svoje pozitívne účinky pri ochoreniach obličiek, pečene, bolestiach hlavy a na celkové posilnenie organizmu.

Spôsob úpravy a dávkovanie: čajovú lyžičku nasypeme do 1/2 litra vody, varíme 10 minút, necháme lúhovať ďalších 3-5 minút, potom zliať.

50g   5eur