Ašvaganda

Withania somnifera

V starej Mezopotámii bola ašvaganda známa ako narkotikum, v starých indických spisoch je oslavovaná ako zázračný životodarný prostriedok a tonikum. Spomína sa v receptoch tradičnej indickej medicíny spred 4 000 rokov. Do Európy bola prvý krát dovezená v 16. storočí. Tradične bola ašvaganda cenená ako afrodiziakum a súčasť nápojov lásky. V tantrických rituáloch bola užívaná za účelom predĺženia erekcie. V súčasnej Indii je veľmi populárna medzi manažérmi, ktorí ašvagandu užívajú namiesto vália.

K hlavným účinným látkam ašvagandy patrí tzv. withanolidy, látky steroidného charakteru, laktony, tropanové alkaloidy, glykosidy, voľne aminokyseliny – napr. kyselinu glutamovú, kys. asparagovú, glycín, alanín, prolín, tryptofan a cystín, ako i hojnosť minerálnych látok, z ktorých najdôležitejšie je biologicky veľmi dobre dostupné železo.

V ajurvédskej medicíne je ašvaganda využívaná k liečbe astmy a bronchitidy. Dobre pôsobí pri liečbe lupienky a reumatizmu. Lieči nespavosť a dobré výsledky boli dosiahnuté i pri liečbe senilnej demencie, sprevádzajúce ťažšie formy artériosklerózy. Podporuje tiež možnosť otehotnenia. V ľudovej medicíne s ašvaganda hojne užíva pri rekonvalescencii po ťažkých ochoreniach, pri fyzickom či duševnom vyčerpaní, tíši zápaly a znižuje vysoký krvný tlak. Dokázaný bol taktiež pozitívny vplyv koreňa Withania somnifera na niektoré funkcie mozgu, ako je zlepšenie schopnosti získavania informácií a ich uchovávanie. Ašvaganda zlepšuje fyzickú i duševnú kondíciu starých ľudí, spomaľuje procesy starnutia. Antioxidačné pôsobenie ašvagandy je založené na neutralizácii voľných radikálov, ktoré sa pohybujú v ľudskom tele a tým chráni bunky organizmu pred ich negatívnym vplyvom.

Z preukázaných klinických účinkov je známe, že rastlina ašvaganda pôsobí ako harmonizér ženšenového typu s posilňujúcimi a tonizačními účinkami, ďalej ako sedatívum, prostriedok protizápalový a imunomodulátor, podporujúci vlastné obranné sily organizmu. Ako adaptogén zjednodušuje prispôsobenie organizmu v ťažkých situáciách a zvyšuje odolnosť proti fyzickému a psychickému stresu.

Ašvaganda pôsobí ako antidepresivum. Má detoxikačné účinky. Výsledky skúšok korešpondujú s pozorovaniami, ktoré poukazujú na pozitívny vplyv rastliny na vzrast odolnosti organizmu proti negatívnym fyzikálnym a chemickým činiteľom prostredia a ďalej na detoxikáciu tkaniva pečene. Ašvaganda tiež zlepšuje tvorbu červených krviniek a hemoglobínu. V vyšších dávkach pôsobí dokonca protinádorovo. Harmonizuje krvní obraz, vykazuje kladné imunostimulačné účinky na aktivitu kostnej drene, zvyšuje tvorbu bielych krviniek, najmä pri poškodení krvotvorby cytostatickou liečbou. Formou tinktúry pôsobí ašvaganda antibioticky.

Užívanie Ašvagandy zvyšuje počet bielych krviniek, s čím súvisí stimulácia imunitného systému. Dostupné sú práce, kde sú publikované výborné výsledky použitia Aašvagandy pri niektorých druhoch chemoterapie, kedy dochádza k rapídnemu úbytku leukocytov. Ašvaganda má navyše antioxidačné účinky a tlmí rast nádorových buniek.

Protizápalové účinky Ašvagandy sa využívajú pri reumatických chorobách, zápaloch spojivového a svalového tkaniva, kože a slizníc. Ašvaganda má perspektívu aj v oblasti športovej medicíny. Urýchľuje regeneráciu a tlmí mikrozápaly v presilených svaloch.

Prispieva k zníženiu stresu, k zvýšeniu energie, podpore vitality a sexu. Priaznivo pôsobí pri srdcovo-cievnych ochoreniach, zápaloch priedušiek a podpore imunity. Zlepšuje kvalitu života v sexuálnej oblasti u mužov a žien.

Zhrnutie účinkov:

 • odstraňuje sexuálne poruchy a neplodnosť, podporuje libido a hormonálnu rovnováhu
 • tonikum, ktoré vyživuje a regeneruje organizmus, harmonizuje telo, vyživuje tkanivo, obzvlášť svaly a kosti, pôsobí proti starnutiu.
 • zlepšuje pamäť..
 • vhodné pri artritíde (bolestivé, zapálené a opuchnuté kĺby)
 • čistí krv, zvyšuje počet krviniek (ašvaganda obsahuje železo)
 • znižuje depresie a úzkostné stavy.
 • odstraňuje nespavosť, posilňuje nervový systém.
 • vhodné pri podváhe.
 • športovcom chráni svalovú hmotu.
 • bráni pôsobeniu kortizolu, hormónu uvoľňovaného pri strese.
 • prípravok znižuje hladinu cukru v krvi.

Dávkovanie: 1 až 2 šálky čaju denne: 1 čajovú lyžičku variť 10-15 minút v 1/2 litri vody a lúhovať 3-5 minút

100g  12eur