Ahar

Ahar predstavuje zmes bylín, ktorá pomáha pri tvorbe enzýmov a pri ich vylučovaní, a preto je veľmi vhodný pri poruchách trávenia. Cyperus rotundus nazývaná i Nahar motha je známa v Indii pre svoje povzbudzujúce účinky na trávenie. Pôsobí proti nadúvaniu i protizápalovo. Zabíja črevné parazity, pomáha pri hnačke, pri kolitíde, znižuje horúčku, je účinný pri prekyslení, preto je i vhodným liekom pri dne a reumatizme. Pôsobí i ako diuretikum, je preto účinný i pri problémoch s močovými cestami a pri liečbe obličkových kameňov. Je bohatým zdrojom minerálov Cu, Mg, Mn a Ni. Ďalšou zložkou čaju je fenykel, ktorý už v starovekom Ríme používali bojovníci k posilneniu zdravia a ženy proti obezite. Fenykel pôsobí na tráviaci trakt a proti nadúvaniu, uvoľňuje kŕče hladkého svalstva tráviaceho traktu a hlieny, pomáha pri zápche, znižuje toxické pôsobenie alkoholu a detoxikuje. Ďžíra predstavuje v Indii najlepší prostriedok k odstráneniu nadúvania a hlienov. Džíra je ľahko stráviteľná, adstringentná, podporuje chuť k jedlu,  funguje tiež ako afrodiziakum. Používa sa pri poruchách trávenia, úplavici, zväčšení sleziny, nadúvaní a zvracaní. Kardamon bolo vzácne a drahé korenie a liečivo známe už starým Grékom a Rimanom. Má priaznivé účinky na zažívanie, pôsobí proti žalúdočným problémom (pálenie záhy), považuje sa za afrodiziakum, tonizuje, má antiseptický a diuretický účinok. Eliminuje prekyslenie zo sladkých jedál. Rovnako i mäta, ďalšia zložka čaju bola využívaná už v starovekom Ríme a Grécku. Má priaznivý vplyv na trávenie, podporuje vylučovanie žalúdočných štiav a žlče, je účinná pri nadúvaní. Vedci zistili, že čaj z mäty má aj mierny uvoľňujúci vplyv na hladké svaly tepien, čím sa znižuje krvný tlak. Poslednú zložku, ale neposlednú svojim účinkom, predstavuje koriander. Je účinný pri nadúvaní a podporuje trávenie. Má tiež antibakteriálny účinok, výskumy dokonca zistili, že chemické látky získané z listov koriandra majú antibakteriálnu aktivitu voči choleraesuis Salmonella. Pôsobí i ako anxiolitikum pri úzkosti a diuretikum. Táto zmes predstavuje jedinečnú kombináciu bylín, ktorá povzbudí vaše trávenie. Odporúčame ju piť po jedle.

 

Zloženie: Cyperus rotundus (Nagar motha, na obr.), Cuminum cyminum (džíra), Foeniculum vulgare (fenykl), Elettaria cardamomum (kardamom), Trigonella foenum-gracceum (Methi), Coriandrum sativum (koriander).

Spôsob úpravy a dávkovanie: čajovú lyžičku nasypeme do 1/2 litra vody, varíme 10 minút, necháme lúhovať ďalších 3-5 minút, potom zliať.

50g           5eur